Trafiają czasem do mnie klienci, których rozczarowała współpraca z poprzednim fotografem i nie byli zadowoleni z efektu sesji fotograficznej.
Fotografia to absolutnie demokratyczna dziedzina, może ją uprawiać każdy i na każdym poziomie zaangażowania – sporadycznie, hobbystycznie lub zawodowo. By uprawiać ten zawód nie potrzeba żadnej szkoły czy potwierdzenia kwalifikacji. Fotografuje w zasadzie każdy.
Jak więc znaleźć odpowiedniego fotografa do współpracy?
Najczęściej klienci trafiają do mnie poprzez rekomendacje. Wiedzą już kim jestem i czym się zajmuję. Mimo to upewniam się, że widzieli moje portfolio.
Pracuję w określonym stylu i konwencji. Nie oznacza to, że nie umiem zrobić zdjęć inaczej, oznacza to natomiast, że w moim stylu robię je najlepiej. Jeżeli oglądasz moje portrety i ci się podobają oraz wiesz, że właśnie takie chcesz, to rosną szanse na to, że spełnię twoje oczekiwania w tym zakresie.
Nie musisz się znać na fotografii oczywiście, kategoria podoba mi się / nie podoba mi się to już dobry początek. Odbiór fotografii zawsze jest skorelowany z naszym poczuciem estetyki i gustem, więc szanse na zadowalający cię efekt rosną, jeśli po prostu podobają ci się prace fotografa.
Lecz na pewno warto sprawdzić kilka rzeczy zanim zlecisz wykonanie sesji zdjęciowej.
Budując swoją markę i prowadząc działalność fotograficzną zawodowo, dbam o swój rozwój, wysoką jakość fotografii, profesjonalną współpracę z klientami. To suma doświadczeń uzbierana przez kilkanaście lat praktyki.
Sprawdź więc jakie doświadczenie ma fotograf, z którym chcesz podjąć współpracę, jak długo jest na rynku.
Oczywiście, każdy kiedyś zaczynał i nie da się inaczej budować doświadczenia zawodowego, jak tylko poprzez praktykę. Wiadomo. Ale dobrze po prostu wiedzieć, że wchodzisz we współpracę z kimś, kto ma za sobą kilka zleceń danego typu, a nie kilkaset.
Pierwsze lata w zawodzie pracowałam jako fotoreporterka. Różnorodność tematów, które zrealizowałam była naprawdę spora, więc mogłabym robić zlecenia z bardzo wielu dziedzin fotografii. Mimo tego jestem fanką specjalizacji.
Doinwestowanie w konkretne sprzęty fotograficzne potrzebne w danej dziedzinie, doskonalenie umiejętności, doświadczenie zdobywane poprzez koncentrację na węższej działce fotografii powodują, że z czasem fotograf jest postrzegany jako specjalista w swojej dziedzinie.
Więc jeżeli chcesz zrobić sesję zdjęciową swoich produktów, poszukuj fotografa, który specjalizuje się w fotografii produktowej. Poradzi sobie ze sfotografowaniem np. połyskujących, odbijających światło przedmiotów, będzie miał pomysły i materiały do zaaranżowania scenerii. Natomiast portrecista powinien oprócz umiejętności technicznych związanych np. z oświetleniem studyjnym, mieć też zdolności interpersonalne – umieć stworzyć przyjazną atmosferę i dobre relacje – te umiejętności wpłyną na Twój komfort na planie zdjęciowym.
Każda dziedzina fotografii wymaga postawienia akcentów gdzie indziej, więc wybranie specjalizacji sprzyja dążeniu do mistrzostwa.
I na koniec, dobrze jest najpierw porozmawiać z fotografem, telefonicznie albo osobiście. Tak zwana chemia pomiędzy ludźmi nie jest przereklamowana. Jeśli czujesz, że dobrze się rozumiecie, rozmowa jest owocna i współpraca ma szansę przynieść to, czego potrzebujesz do realizacji swoich zawodowych spraw, można przystąpić do omawiania szczegółów.
Podsumowując: portfolio, doświadczenie, specjalizacja fotografa oraz dobra energia między wami – zwróć na te elementy uwagę, zanim zlecisz wykonanie wizerunkowej sesji zdjęciowej.