Nieodłącznym elementem mojej działalności jest ciągłe uczenie się i poszerzanie horyzontów. Rzeczywistość się zmienia i ja się zmieniam. Oczywistym jest, że nie tylko w fotografii doskonalę swój warsztat, ale również poszerzam umiejętności w obszarze prowadzenia tego typu biznesu.
Ale na tym etapie rozwoju do najważniejszych kwestii zaliczam pracę nad zmianą sposobu myślenia.
Przez pierwsze lata zawodowego fotografowania skupiona byłam głównie na szlifowaniu moich fotograficznych umiejętności. Z czasem skierowałam swoją uwagę na poszerzanie zdolności biznesowych. Natomiast w ostatnim czasie, zdałam sobie sprawę, że bez fundamentalnych zmian mentalnych trudno mi będzie tak naprawdę rozwinąć skrzyła.
Dużo czytam i mam sporą biblioteczkę „rozwojowych” lektur, korzystam też z dostępu do artykułów branżowych dostępnych w internecie. Lubię też biografie, dla mnie zawsze szalenie inspirujące. Czytam więc historie o ludziach, nie tylko ze świata sztuki oczywiście, ale te interesują mnie szczególnie.
Specyfika mojej pracy to nie tylko wykonywanie fotografii w czasie sesji zdjęciowych, ale też obróbka materiału przy komputerze, która zwykle trwa dłużej niż sesja.
To idealny czas na słuchanie podcastów, wykładów i wywiadów. Pracuje ręka i oko, umysł mogę przekierować na ciekawe treści.
Zatem w dzisiejszym tekście zestaw „polecajek” – do czytania, słuchania, zaznajomienia się.
W poniższym zestawieniu są pozycje, do których wracam często lub regularnie, ale są też takie do których sięgam wybiórczo. Może coś z tego przyda się na twojej drodze rozwoju.
> Wielgachnym kompendium wiedzy dla soloprzedsiębiorcy jest podcast Marka Jankowskiego Mała Wielka Firma. Zakres tematów z obszaru marketingu jest bardzo szeroki, dostępne są też kursy. www.malawielkafirma.pl
> Podcast Marketing Opanowany Jacka Kłosińskiego – wiele przydatnych treści z zakresu marketingu dedykowanego małemu biznesowi. www.klosinski.net
> Książka „Model Story Brand”, Donald Miller. Poradnik marketingowy, mnóstwo informacji przekazanych w klarowny sposób.
> „Zakamarki marki” Pawła Tkaczyka. Lubię tę książeczkę wydaną lata temu – niewielka, acz treściwa rzecz o budowaniu marki.
> Podcast „Prawo dla kreatywnych” Wojciecha Wawrzaka. Dobrze mieć choć minimum orientacji w kwestiach prawnych dotyczących działania w zawodach kreatywnych – prawo autorskie, e-commerce, itp. www.prakreacja.pl
> „SHE is” podcast Edyty Kwiatkowskiej-Pelizg i Reginy Burdaś. Obie znam osobiście, lubię i cenię, a podcast ma formę krótkich rozmów na tematy około kobieco biznesowe.
> Książka „(wy)Ceń się” Barbary Jurgi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy pracując w branżach kreatywnych mają kłopot z wyceną swojej pracy. A na stronie Jurgi znajdziesz znacznie więcej przydatnych rzeczy o budowaniu marki, sprzedaży, reklamie: www.barbarajurga.pl
> Podcast „Alchemia Tworzenia” Agi Piotrowskiej. O odwadze i pewności siebie, sprawczości i poczuciu wartości, kreacji. I karierze. www.agnieszkapiotrowska.pl
> Anglojęzyczny podcast „The Portrait System Podcast” prowadzony przez Nikki Closser. Autorka jest Amerykanką, zaprasza do programów fotografów, rozmawiając z nimi o ich drogach rozwoju biznesu fotografii portretowej. Dla mnie szczególnie ciekawe w kontekście różnic kulturowych dotyczących rozmów o finansach: swoboda Amerykanów w tym zakresie vs nasze, polskie skrępowanie.
> „Akt twórczy. Nowy sposób bycia”, książka, którego autorem jest Rick Rubin. Bardzo fajna rzecz, miękko napisana refleksja nad procesem twórczym i kreatywnością. Miejscami wręcz poetycka.
> „Droga artysty” Julia Cameron. Książka choć napisana językiem dość egzaltowanym – możliwe, że to kwestia tłumaczenia – może być ciekawa dla tych, którzy pracują w branżach kreatywnych i czują się „zablokowani”. To co ja z niej wzięłam to ćwiczenie codziennego pisania, do którego zachęca autorka. Mając perspektywę 2,5 roku tak częstego pisania, okazuje się że ta prosta praktyka miała spory wpływ na uruchomienie wielu zmian w moim życiu.
> Postać, którą kupuję w całości to Jacek Walkiewicz. Cenię go za autentyczność i prostolinijność oraz oczywiście za to jakie treści przekazuje. Walkiewicz jest psychologiem, który swoim wykładem na TEDx zdobył spora popularność. Mam dwie jego książki, do których lubię wracać: Ikhakima i Pełna MOC możliwości, a wykłady na TEDx słuchałam dziesiątki razy. Lubię sposób w jaki opowiada o marzeniach. W sieci znajdziesz też sporo wywiadów. www.jacekwalkiewicz.pl
> „O zmierzchu”, podcast Marty Niedźwieckiej. Niedźwiecka to marka sama w sobie, lubię jej podejście do życia i tym samym do tematów psychologicznych, które porusza solo lub rozmawiając z zaproszonymi gośćmi. Tematy nie są związane z biznesem, ale jak wiadomo, jesteśmy całością, poszczególne obszary życia wpływają na te pozostałe. www.niedzwiecka.net
> I jeszcze jedna psycholożka, Joanna Chmura. Wydała książkę „To nawet lepiej”, prowadzi też podcast, no dużo dobra. www.joannachmura.com
> „Przędza” przede wszystkim, ale też „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro. „Przędza” jest pięknie napisaną książką. O kobietach żyjących nie swoim życiem, o uwikłaniu, ale też o tym jak się wyplątać.
> Książka „Cztery Umowy” autorstwa Dona Miguela Ruiza. Złoto. Sprawdź.
> „Technika uwalniania” David R. Howkins. Kolejne złoto. Istotna lektura na drodze do zmiany mindsetu.
> Podcast „Codziennik Motywacyjny” od Mediteusza + proponuje też inne serie oraz książki, które wydaje. Napiszę tylko, że prowadzący jeńców nie bierze 😉 Sprawdź sam/a, znajdziesz na platformach podcastowych i youtube. www.wiedza.mediteusz.pl
> Podcast „Ty Tu Tworzysz” Roberta Pranagala. Motywem przewodnim jest kreatywność, której wątek przeplata się w rozmowach z zaproszonymi gośćmi – artystami, ludźmi związanymi z rozwojem osobistym oraz biznesem. www.tytutworzysz.pl
Powyższa lista to jedynie kropla w morzu możliwości jakie mamy. To co dla mnie osobiście charakterystyczne, to przeszłam od tych „sztywnych”, naukowych treści, do „miękkich”, intuicyjnych. Chyba takim zdaniem mogłabym (w wielkim skrócie) określić moje poszukiwania ostatnich lat w rozwoju osobistym. Więc w tej chwili wyłącznie czytam czy słucham rzeczy miękkie, skupione na inteligencji emocjonalnej, układaniu mindsetu. Interesują mnie też tematy społeczne – w końcu jestem po socjologii – ale od jakiegoś czasu ograniczam treści trudne i dramatyczne. I tak jak szalenie cenię podcast Dariusza Rosiaka „Raport o stanie świata”, to ze względu na wspomniany stan świata oraz mój własny, nie chcę w tej chwili zgłębiać tych tematów. Za to z chęcią sięgam do K3 Dariusza Bugalskiego – podcast o dobrym życiu, nazwa mówi sama za siebie.
Zapewne coś mi jeszcze przyjdzie do głowy, pewnie coś pominęłam lub odkryję za chwilę. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by uzupełniać tę listę.
Znalazłaś/eś coś dla siebie w tym zestawieniu? Jeśli tak, to bardzo się cieszę. Niech służy zmianom na lepsze.
Chętnie też przyjmę twoje polecenia, wpisz je proszę w komentarzu.
—-
Teksty z tej serii znajdziesz w kategorii: mam firmę. Albo kliknij tag: 18tka.
W grudniu tego roku (2024) firma, którą założyłam w 2006 obchodzi 18-te urodziny. A w zasadzie ja te urodziny obchodzę, bo w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, połączonej z marką osobistą oraz byciem autorką, firma to ja.
Przez te osiemnaście lat nazbierałam całe wory doświadczeń. Moja działalność przechodziła kilka przeobrażeń, doganiały mnie kryzysy i zwątpienia, cieszyłam się też ogromną ilością sukcesów.
Fotografia przez cały ten czas jest jedynym moim źródłem dochodu.
Nie wiem czy jestem w stanie zliczyć ilu ludzi sfotografowałam, ile wydarzeń i miejsc.
Oczywiście JDG to nie tylko – w moim wypadku – fotografowanie i późniejsza obróbka materiału. To również ogromna ilość zajęć związanych z: komunikacją i spotkaniami z klientami, prowadzeniem strony internetowej, mediów społecznościowych i sklepu, pisaniem bloga, prowadzeniem warsztatów, zajmowaniem się dokumentacją (faktury, umowy, itp.), działaniami promo, strategią i próbą oderwania się od bieżączki na rzecz rysowania wizji i planów. To również rozwój osobisty, edukacja, nowe kompetencje.
Oraz cała masa pierdół jak na przykład przegląd samochodu (jest przecież moim narzędziem pracy), dbanie o studio czy bieganie do paczkomatu z wysyłką. Czyli jednak nie pierdoły.
Z okazji jubileuszu (lubię to słowo 🙂 ) postanowiłam napisać serię tekstów o tym, jak prowadzę swoją działalność, jakie spotykałam trudności, a co idzie lekko. Skąd czerpię inspiracje i gdzie szukam odpowiedzi. Jakim wartościom hołduję. Jak wygląda mój typowy dzień pracy – czy w ogóle mam coś takiego jak typowy dzień pracy. I pewnie jeszcze kilka pomysłów w międzyczasie złapię. Nie zamierzam lukrować, kilka totalnych fuck-upów przeżyłam 😉 Na szczęście chwil uniesień i szczęścia więcej.
Swietnie się czyta o Twoich doświadczeniach i profesjonaliźmie!
Mega wielkie gratulacje A w poleceniach super perełki! Brawo ????
Dziękuję! 🙂